Ga verder naar de inhoud

Aan de slag met AI-tools voor onderzoek

31 augustus 2026 - 13:00 — 14:00
Online event
Gratis voor hogeschoolmedewerkers. Indien je geen onderzoeker aan een hogeschool bent, dan vragen we een deelnemersprijs van 50 euro per sessie.
Organisator: Vlaamse Hogescholenraad - Project INPUT/OUTPUT

Ontdek hoe AI-tools je onderzoekswerk kunnen versnellen en verrijken. We laten zien hoe je ze kan inzetten tijdens verschillende fasen in je onderzoeksproces, én staan stil bij de belangrijke vraag wat er met je data gebeurt.

AI TOOLS RESEARCH

Omschrijving

Ontdek hoe AI-tools je onderzoekswerk kunnen versnellen en verrijken.

AI-tools bieden vandaag ongekende kansen om onderzoek slimmer, sneller en efficiënter te maken. In deze sessie laten we zien hoe je ze kan inzetten tijdens verschillende fasen van je onderzoeksproces: van het verzamelen en analyseren van literatuur, over het verwerken van data, tot het structureren en schrijven van teksten. We tonen praktische voorbeelden die je onmiddellijk inspiratie geven om zelf aan de slag te gaan.

Naast de vele mogelijkheden besteden we ook aandacht aan een belangrijk aspect: wat gebeurt er met je data wanneer je AI-tools gebruikt?

Alle tools die in de sessie aan bod komen, zijn bovendien terug te vinden in brAIn – het platform dat een breed overzicht biedt van AI-toepassingen in onderwijs en onderzoek. Zo kan je ook na de sessie blijven verkennen, vergelijken en ontdekken welke toepassingen voor jou het meest geschikt zijn.

Opgelet

Deze vorming is gratis voor jou als medewerker aan een Vlaamse hogeschool, maar niet voor ons als organisator. Kosteloos annuleren kan tot en met drie werkdagen voor de (eerste dag van een meerdaagse) vorming en dit énkel via e-mail aan lore.soleme@vlaamsehogescholenraad.be. Ziek of overmacht? Voor een geldige afwezigheid vragen wij een afwezigheidsattest van jouw werkgever: ook dan wordt er geen kost aangerekend.

Bij afwezigheid zonder geldige reden of bij een te late annulering, geldt er een no show fee-kost van 50 euro per gemiste vorming. Bij meerdaagse vormingen, geldt de no show fee dus voor élke dag waarop je ongeldig afwezig bent of te laat annuleerde – let op: bij meerdaagse vormingen kan je alleen annuleren voor de volledige reeks t.e.m. drie werkdagen voor de start van dag 1; eens deelgenomen aan de eerste vormingsdag, kan je niet meer kosteloos annuleren voor de volgende vormingsdagen binnen de meerdaagse opleiding.

De no show fee vervalt altijd als je een geldig werkgeversattest hebt, of als je een collega in jouw plaats kan laten deelnemen.

Na afloop ontvang je een attest van deelname.

KAREN REEKMANS

Lesgevers

Karen Reekmans is onderzoekshoofd PXL-Onderwijsinnovatie bij Hogeschool PXL. Vanuit deze rol verkent ze hoe artificiële intelligentie op een doordachte en veilige manier kan bijdragen aan het versterken van onderwijs. Voor het expertisecentrum PXL-Onderwijsinnovatie zet ze sterk in op de kruisbestuiving tussen onderwijs en onderzoek.

Met meer dan vijftien jaar ervaring in praktijkgericht onderzoek bij PXL-Research en als lerarenopleider bij PXL-Education heeft ze projecten geleid over leerlijnen onderzoekscompetenties en creatief schrijven voor beeldgeneratie met Artificiële Intelligentie. Voor PXL-Education was ze actief lid van de werkgroep AI-beleid voor de lerarenopleiding en deed ze een case-study over verantwoord AI-gebruik in hoger onderwijs, waarover u meer leest in de Edulearn proceedings 2026.

Deze sessie bouwt verder op de inzichten van het project BrAIn (https://centrumdigitaalleren.be/brain-tool/) van onderzoeker Freya Geerts van PXL Centrum voor Digitaal Leren over AI-beleid en ondersteunende AI-modellen in onderwijs en onderzoek.

VLAIO Vlaamsehogescholenraad v4