Ga verder naar de inhoud

Als vroeger daar en hier is: reminiscentie bij ouderen met dementie en migratieachtergrond

Vlaanderen kent, net als de rest van de wereld, een toenemend aantal ouderen met dementie met een migratie-achtergrond. Psycho-sociale zorginterventies zoals reminiscentie worden steeds vaker ingezet bij personen met dementie om de levenskwaliteit te verbeteren. Toch ontbreekt het aan een migratie- en cultuursensitieve aanpak van reminiscentie die rekening houdt met de specifieke context van ouderen met migratieachtergrond en dementie. Deze lacune maakt deel uit van een bredere zoektocht naar cultuursensitieve dementiezorg voor deze ouderen.

Het doel van dit onderzoek is het specificeren van instrumentele en procesmatige criteria die nodig zijn voor een migratie- en cultuursensitieve benadering van reminiscentie als betekenisvolle activiteit. Dit moet mogelijk maken dat het kan worden toegepast in de dementiezorg voor Vlaamse ouderen met (arbeids)migratieachtergrond.

Aan de hand van participatief actieonderzoek wordt reminiscentie als betekenisvolle activiteit geïntroduceerd bij ouderen met migratieachtergrond en dementie (begin- en middenstadium) in zowel een professionele (woonzorgcentrum) als een thuiscontext. In twee leercycli zetten professionele hulpverleners en mantelzorgers als co-onderzoekers reminiscentie in tijdens hun zorg voor ouderen met dementie en een migratieachtergrond. Deze vier à zes casussen worden longitudinaal gedurende een jaar gevolgd.

De leerpunten uit dit onderzoek zullen leiden tot een intersectioneel migratie- en cultuursensitief model van aanpak voor reminiscentie in de dementiezorg van Vlaamse ouderen met migratieachtergrond. Deze leerpunten zullen worden vertaald in een brede en wetenschappelijke publicatie en een creatief en laagdrempelig disseminatie-instrument. De uiteindelijke vorm van de output zal in overleg met de projectpartners worden bepaald.
Promotor
Saloua Berdai Chaouni
Onderzoeker
Aicha Ajhnejh
Karel de Grote Hogeschool
01/09/2021 - 31/12/2024
Centrale contactpersoon
DONDEYNE PIETER

Pieter Dondeyne

KDG - Blikopener contact