Connecting the dots: Designing a unifying model for traditional and contemporary music performance praxis.
Lange tijd was de perfecte uitvoering van een partituur het ultieme doel voor klassieke uitvoerende musici.
Tegenwoordig worden zij steeds meer geconfronteerd met veranderende verwachtingen van nieuwe omgevingen (cultureel, technologisch...), in nieuwe rollen
(schepper, uitvoerder...) met nieuwe vaardigheden (digitaal, inter-artistiek...); maar deze zijn moeilijk te integreren in het traditionele metier. Musici en instellingen zoeken naar structurele oplossingen, aangepast aan de realiteit van vandaag maar met respect voor traditie.
Met dit onderzoeksproject wil ik het traditionele muzikale metier fundamenteel verbinden met deze uitdagingen door het ontwerpen van een verenigend model voor muzikale praxis, gebaseerd op praktijkgericht onderzoek in een reeks artistieke (-pedagogische) projecten in niet-traditionele settings met meerdere agenten. Hoe, wat en waarom onderhandelen kunstenaars (impliciet) in hun sensemaking praktijken? Door participatief en inductief naar antwoorden te zoeken, worden artistieke keuzes, acties en implicaties verklaard en verbonden met wederzijdse verwachtingen in termen van methoden, praktijken en resultaten. Het onderzoek van verschillende projecten maakt het mogelijk de parameters en processen van de artistieke interacties, en om de resultaten te verwerken in een nieuw model.
Uiteindelijk wil ik de vraag beantwoorden: Welk(e) model(len) van muzikale praxis die de traditionele métier verzoent met hedendaagse eisen kan worden ontworpen door de processen te onderzoeken van participatieve sensemaking in niet-traditionele artistieke creaties?
Resultaten
- Organisatie van onderzoeksseminarie, bij voorkeur met collega-onderzoeker (bv. Karin De Fleyt).
- Deelname aan Conferentie, bijv. SIMM, Latimpe,....
- Proefschrift.
Eva Brodelet