Ga verder naar de inhoud

Evidence Based Simulatie Onderwijs en Levenslang Leren door middel van IT 2.0

Simulatiegestuurd leren wordt in de gezondheidszorg naar voren geschoven als manier om zich (verder) te professionaliseren en (levenslang) te ontwikkelen. Het betreft een leer- en feedbackmethode waarbij reële acties worden uitgevoerd in een gesimuleerde – maar reëel aanvoelende – omgeving. Via deze werkvorm wordt ingezet op de vijf kerncompetenties binnen niet-technische vaardigheden: omgevingsbewustzijn, communicatie, teamwerk, leiderschap en besluitvorming. Daarnaast bieden simulaties een veilige leeromgeving om te oefenen in vaardigheden die in de werkelijke wereld (nog) te riskant of kostbaar zouden zijn. Door middel van simulatiegestuurd leren kunnen specifieke, vaak uitzonderlijke of bedreigende situaties worden gesimuleerd. Hierdoor kunnen studenten getraind worden voor gevaarlijke scenario's, zoals branden of ongevallen, nog voordat ze in hun latere carrière daarmee geconfronteerd worden. Simulatiegestuurd leren is een zeer effectieve aanpak en helpt studenten vertrouwen te krijgen in hun kennis en vaardigheden. Daarnaast stimuleert de debriefing tot reflectie en leidt deze tot ‘diep leren’.

In 2021 werd op campus Vesalius van HOGENT het 360° Interprofessioneel Zorglab ingericht, met steun van VLAIO. Het centrum biedt een hoogtechnologische setting met veel faciliteiten op het vlak van IT, van video-opname en analysesoftware, over sensoren tot virtuele realiteit (VR). Binnen het onderzoeksproject EBSOLLICT2.0 zetten we in op de verdere uitbouw van het Zorglab en het vergroten van toepassingsmogelijkheden, zowel voor onderwijs, onderzoek als dienstverlening. We werken daarbij samen met experten Toegepaste informatica om o.a. de mogelijkheden van 5G te verkennen en een optimale testomgeving te creëren voor digitale innovaties.

In dit onderzoek exploreren we de effectiviteit van verschillende modaliteiten om simulatiegestuurd leren aan te bieden. Het gaat om simulatie (in het 360° Zorglab en op locatie), digitale simulatie (online, VR-brillen en immersive Room) of om een mix van deze 2 modaliteiten.
Promotor
Nico De Witte
Onderzoeker
Jana Van Damme,
Ellen Goossens,
Thomas Cuelenaere,
Jorrit Campens,
Sharon Van Hove,
Thomas Clauwaert,
Thomas Aelbrecht
Hogeschool Gent
25/09/2023 - 20/09/2026
Centrale contactpersoon
VEERLE LAMOTE

Veerle Lamote

HOGENT - Blikopener contact