Ga verder naar de inhoud

Ontwikkeling van nieuwe genetische instrumenten voor de biobeoordeling van aquatische ecosystemen in Europa

De bescherming, het behoud en het herstel van aquatische ecosystemen en hun functies is van mondiaal belang. Voor Europese landen werd het vooral wettelijk bindend door de EU-Kaderrichtlijn Water (KRW).

Om de ecologische toestand van een bepaald waterlichaam te beoordelen, worden gegevens over de aquatische biodiversiteit verzameld en vergeleken met een referentiewaterlichaam. De aldus verkregen gekwantificeerde wanverhouding bepaalt de omvang van potentiële beheersmaatregelen. De huidige aanpak voor de beoordeling van de biodiversiteit is gebaseerd op morfotaxonomie. Deze aanpak heeft veel nadelen, zoals tijdrovendheid, beperkte temporele en ruimtelijke resolutie en foutgevoelig vanwege de variatie in individuele taxonomische expertise van de analisten.

Nieuwe genomische instrumenten kunnen veel van de bovengenoemde problemen overwinnen en kunnen de traditionele bio-assessment aanvullen of zelfs vervangen. Toch is er een overvloed aan benaderingen die onafhankelijk van elkaar in verschillende instellingen worden ontwikkeld, waardoor een gecoördineerde routinetoepassing wordt belemmerd. Het doel van deze actie is het samenbrengen van een groep onderzoekers uit verschillende disciplines met als taak het identificeren van genomische instrumenten en nieuwe ecogenomische indices die aan de basis liggen van routinematige toepassing voor biodiversiteitsbeoordelingen van Europese waterlichamen.

Bovendien zal DNAqua-Net een platform bieden voor de opleiding van de volgende generatie Europese onderzoekers die hen voorbereidt op de nieuwe technologieën. Samen met waterbeheerders, politici en andere belanghebbenden zal de groep een conceptueel kader ontwikkelen voor de standaard toepassing van eco-genomische instrumenten als onderdeel van wettelijk bindende beoordelingen.
Promotor
Christine Van der heyden
Hogeschool Gent
20/10/2016 - 19/04/2021
Centrale contactpersoon
VEERLE LAMOTE

Veerle Lamote

HOGENT - Blikopener contact